W ten sposób poradzisz sobie z kolorami

Saal-Digital pracuje z systemem zarządzania kolorów zgodnym z ICC. Profile kolorów, które osadzasz w Twoich plikach, są rozpoznawane i brane pod uwagę w czasie naświetlania. My nie zmieniamy nic i nie przeprowadzamy niepożądanych "optymalizacji" Twoich plików. Dzięki temu zapewniamy, że pracujemy na Twoich plikach dokładnie wg Twoich zaleceń - tylko wtedy możliwa jest praca w zgodności z kolorem.

Ważne: Skalibruj Twój monitor i dezaktywuj automatyczną korektę zdjęć, jeśli jest ona aktywna.

Optymalne wymagania dla Twoich odbitek
Najlepsze efekty uzyskasz mająć skalibowany i wyprofilowany monitor. Już na monitorze możesz ocenić, jak będzie wyglądało wywołane zdjęcie.

Jakie zalety ma system zarządzania kolorem?

Twój poprawnie nastawiony monitor i nasz system zarządzania kolorem dbają o optymalny podgląd wydruku - "What you see is what you get". W idealnym przypadku nie można stwierdzić różnicy między obrazem wyświetlanym na monitorze a wywołanym zdjęciem.

Jednakże to jest tylko możliwe, gdy zachowane zostały wszystkie standardy w procesie powstawania zdjęcia.

Jak może tutaj pomóc Saal-Digital? 

  • Dzięki codziennym naświetlaniom kalibracyjnym zapewniamy, że nasze wyprofilowane maszyny pracują w granicach niskiej tolerancji.
  • Stan fotochemicznego procesu sprawdzany jest codziennie, aby móc zrekompensować odchylenia zanim wpłyną one na jakość zdjęcia.
  • Dla wszystkich używanych przez nas papierów mamy profil ICC.
  • Użycie systemu zarządzania kolorem. Odczytuje ono osadzony przez Ciebie profil i konwertuje dane Twoich zdjęć, w celu zgodnego z kolorem naświetlenia na naszych naświetlarkach. Pliki bez osadzonego w nich profilu ICC będą przydzielane do sRGB jako standardowej przestrzeni kolorów.

Uwaga: Aby profile kolorów mogły zostać prawidłowo rozpoznane, wysyłaj nam pliki w formacie .jpg, nie .tiff!

Co powinieneś/powinnaś zrobić? 

Miejsce pracy 
Zatroszcz się o odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy przy komputerze. Jasność i temperatura kolorów powinny pozostać stałe, o ile to możliwe. Idealne będzie ciemne pomieszczenie, bez oślepiającego światła oraz bez wpadającego światła dziennego.

Monitor 
Najważniejszym warunkiem funkcjonowania systemu zarządzaniem kolorem jest poprawne ustawienie monitora:

  • Jasność monitora powinna być ustawiona między 90 a 
    120 kandeli/qm
  • Temperatura kolorów musi wynosić 5.000 Kelvinów (D50)
  • Wartość gamma: 2.2

Aby barwy i jasność się zgadzały, Twój monitor musi zostać skalibrowany. Możliwości kalibracji są następujące:

Kalibracja monitora z kolorymetrem
Profesjonalny system zarządzania kolorem na wysokim poziomie jest dostępny dopiero z odpowiednim sprzętem. Niektórzy sprzedawcy oferują dodatkowo oprócz miernika kolorów oprogramowanie, dzięki któremu możesz stworzyć profil ICC Twojego monitora. Najpóźniej podczas zakupu nowego monitora należy pomyśleć o takim rozwiązaniu.

Zaprojektuj teraz
Zaprojektuj teraz