Interfejs Projektuj

Interfejs projektanta

Po wybraniu produktu do zaprojektowania i otwarciu projektu w aplikacji Designer, dostępnych jest szereg narzędzi, ułożonych w następujący sposób.

Interfejs Saal Digital Designer

Menu górne

Menu górne zawiera następujące narzędzia.

Menu górne Projektanta

 • Przycisk Zapisz powoduje zapisanie artykułu, który projektujesz. Jeśli jesteś zalogowany, możesz wybrać zapisywanie lokalne lub online.
 • Przycisk Projekty otwiera folder Projekty, który zawiera wszystkie zapisane przez Ciebie projekty. Jeśli jesteś zalogowany, wyświetlone zostaną zarówno projekty zapisane lokalnie, jak i online.
 • Przycisk Udostępnij umożliwia wyeksportowanie projektu jako pliku PDF w celu udostępnienia oraz wyeksportowanie pliku projektu (SSWPRM) w celu zapisania go w trybie offline. Pamiętaj, że możesz również udostępnić projekt online ze strony internetowej, jeśli jest on zapisany online i jesteś zalogowany.
 • Poniżej znajdują się podstawowe narzędzia do zarządzania elementami: Cofnij, Ponów, Kopiuj i Wklej.
 • Przycisk Podgląd otwiera Twój projekt w trybie podglądu. Bardzo ważne do sprawdzenia przed wydrukiem.
 • Następnie znajdują się narzędzia do dodawania głównych obiektów w projektancie. Są to Text, Image i Fill Box. Kliknięcie jednego z nich spowoduje utworzenie obiektu w projekcie.
 • Przycisk Ustawienia otwiera panel, w którym możesz skonfigurować kilka parametrów oprogramowania Saal Design

Lewe menu

Lewe menu udostępnia narzędzia do przeszukiwania folderów na urządzeniu i dodawania nowych obrazów do projektu. Menu to można rozwijać i zwijać, klikając strzałkę u góry menu.

Lewe menu projektanta

Zdjęcia Apple

Użytkownicy Apple mogą uzyskać dostęp do swoich zdjęć Apple, klikając kartę Zdjęcia w menu po lewej stronie. Zapisane tam foldery będą dostępne do wyboru, a znajdujące się w nich zdjęcia zostaną wyświetlone poniżej, gotowe do dodania do produktu fotograficznego.

Zdjęcia Apple

Menu po prawej stronie

W tym menu wyświetlane są narzędzia do dostosowywania produktu fotograficznego. Kliknięcie różnych przycisków spowoduje wyświetlenie odpowiedniego menu z narzędziami. To menu można zwinąć, klikając strzałkę u góry menu.

Prawe menu projektanta

 • Przycisk Artykuł oferuje różne opcje modyfikacji artykułu fotograficznego, w zależności od produktu, który projektujesz. Możliwe jest również przekształcenie artykułu w inny.
 • Przycisk Strona wyświetla wszystkie elementy umieszczone w twoim projekcie, a także narzędzia Siatka i Przyciąganie.
 • Przycisk Clipart wyświetla obszerny katalog clipartów dostępnych do wykorzystania w twoim projekcie. Możesz filtrować według kategorii lub skorzystać z wyszukiwarki.
 • Przycisk Backgrounds pozwala wybrać różne tła dla twojego projektu.
 • Przycisk Layouts udostępnia szablony dla twojego projektu oparte na wybranej linii Projektuj == Linie Projektuj. Możesz filtrować układy według liczby obrazów, zapisywać ulubione, zmieniać linię Projektuj == Linie Projektuj w dowolnym momencie i nie tylko.

Układ menu

Możesz nie tylko zwinąć prawe, lewe i dolne menu, ale także odłączyć je od głównego interfejsu projektu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli pracujesz na dwóch monitorach i chcesz rozłożyć swoją pracę na oba ekrany. Możesz także zmienić rozmiar lewego menu, aby wyświetlić więcej miniatur obrazów jednocześnie.

Zmiana układu menu

Aby odłączyć menu od kreatora, najpierw rozwiń je. Kliknij i przytrzymaj górny szary pasek menu, a następnie przeciągnij je poza główne okno Projektanta, aby je odłączyć. Możesz zmienić położenie odłączonego menu, klikając i przeciągając górny szary pasek do preferowanej lokalizacji.
Aby zmienić rozmiar menu, najedź kursorem na prawy dolny róg menu, aż kursor zmieni się w podwójną strzałkę. Kliknij i przeciągnij, aby dostosować menu do żądanego rozmiaru.
Aby ponownie dołączyć menu do głównego projektanta, kliknij prawą górną strzałkę odłączonego menu.

Menu dolne

W niektórych produktach z wieloma zdjęciami, takich jak Fotoksiążki, dostępne jest dolne menu, w którym znajdziesz informacje o stronach. Możesz poruszać się między stronami, dodawać strony, usuwać strony i zmieniać ich kolejność, przeciągając i upuszczając je do ostatecznej pozycji. Strony można również zablokować, klikając je prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję Zablokuj stronę.

Dolne menu projektanta

Menu obiektów

Po wybraniu obiektu, takiego jak obraz, tekst, pole wypełnienia lub clipart, po prawej stronie pojawi się menu z większą liczbą narzędzi odpowiadających wybranemu obiektowi. To menu pojawia się tylko wtedy, gdy obiekt jest zaznaczony i umożliwia konfigurację kilku jego aspektów.

Menu obiektu z wybraną zakładką pozycji

Obszar roboczy

Obszar roboczy projektu jest wyświetlany pośrodku. Można go powiększyć za pomocą narzędzia zoom w prawym dolnym rogu. Prawą, lewą i dolną kolumnę można zwinąć, aby uzyskać więcej miejsca na obszarze roboczym.

Przykład obszaru roboczego Fotoksiążki

Obszar roboczy wszystkich produktów jest otoczony czerwoną linią bardzo blisko krawędzi. Jest to linia spadu i oznacza strefę bezpieczeństwa, którą należy uwzględnić podczas umieszczania obiektów. Nigdy nie umieszczaj obiektów blisko tej linii, ponieważ w produkcie końcowym mogą pojawić się białe obwódki wokół obrazu. Obrazy i obiekty należy umieszczać w odpowiedniej odległości od tej linii.

Przykłady nieprawidłowej i prawidłowej pozycji linii spadu