Poprawianie obrazu

Poprawianie obrazu

Automatyczne poprawianie obrazu polega na wprowadzaniu różnych poprawek do danych obrazu w celu poprawy jego wyglądu. Najważniejsze etapy poprawiania obrazu to korekcja ekspozycji i korekcja oddawania barw, które zmieniają jasność i kolor całego obrazu. Na przykład korekcja ekspozycji jest używana do rozjaśniania niedoświetlonych zdjęć, aby wydobyć więcej szczegółów. Korekcja oddawania barw jest stosowana na przykład wtedy, gdy zdjęcie zostało wykonane w sztucznym świetle i ma silnie żółte zabarwienie. Dobrze naświetlone zdjęcia z dobrym balansem bieli będą wymagały mniejszej korekty.

Po tych globalnych korektach następują lokalne korekty obrazu. Na przykład ciemne obszary i cienie na zdjęciu są rozjaśniane, aby niedoświetlone twarze były lepiej widoczne w świetle zastanym. Podobnie bardzo jasne obszary obrazu, takie jak białe chmury, są lekko przyciemniane, aby poprawić jakość szczegółów. Lokalne korekty są również dokonywane w mniejszej skali w różnych obszarach koloru, na przykład po to, aby odcienie skóry różnych twarzy były bardziej przyjemne. Wreszcie, w zależności od obszaru obrazu, można też nieco skorygować jego ostrość.

W zależności od klasy zdjęcia można zastosować inne poprawki, takie jak automatyczna redukcja efektu czerwonych oczu czy redukcja szumów w przypadku zdjęć o wysokiej czułości.

Choć wiele poprawek jest kwestią osobistego gustu, to na przykład korekta ekspozycji, oddawania kolorów i cieni w większości przypadków znacząco poprawi wiele obrazów, które w oryginalnym stanie byłyby niezadowalające.

Włączać czy wyłączać poprawianie zdjęć?

Jeśli samodzielnie edytowałeś zdjęcia w programie do obróbki zdjęć, zalecamy wyłączenie funkcji poprawy jakości obrazu. Jeżeli nie dokonałeś żadnych poprawek, a zdjęcia pochodzą bezpośrednio z telefonu komórkowego lub aparatu, zawsze zalecamy włączenie funkcji poprawiania obrazu.

Samodzielnie utworzone PNG i przezroczyste PNG

Jeśli używasz samodzielnie utworzonych i wstawionych do programu plików PNG, które są przezroczyste, zalecamy, abyś zawsze dezaktywował funkcję poprawiania obrazu, ponieważ w przeciwnym razie możesz doprowadzić do niepożądanych zmian w pliku PNG.