Stosowanie ramek i masek

Stosowanie ramek i masek

Do obrazów i ramek wypełnienia można dodawać ramki i maski. Ramki pozwalają zmienić kształt ramki obrazu i ozdobić ją, co jest bardzo przydatne do wyróżniania elementów na tle. Maski umożliwiają rozmycie krawędzi ramki graficznej, co może być wykorzystywane na przykład do tworzenia przejść.

Ramki

Aby dodać ramkę do obrazu lub ramki wypełnienia, zaznacz ją i kliknij przycisk Ramka w menu po prawej stronie. W prawej kolumnie pojawi się kilka opcji ramek. Kliknij jedną z nich, aby zastosować ją do wybranego elementu. W zależności od wybranej ramki, w górnej części menu Ramka pojawią się różne opcje dostosowywania. Możesz znaleźć narzędzia do zmiany krycia ramki, jej koloru, grubości linii, promienia lub wyrównania.

Image with a frame applied and frame tools displayed

Maski

W menu Ramki przewiń w dół do dolnej części kolumny, aby znaleźć opcje maski. Kliknij jedną z nich, aby zastosować ją do obrazu lub pola wypełnienia. Podobnie jak w przypadku ramek, w zależności od wybranej maski możliwe będzie kontrolowanie wtapiania poprzez jego zwiększanie lub zmniejszanie w zależności od potrzeb.

Image with a mask applied and mask tools displayed

Zastosuj ramkę lub maskę do wielu elementów

Po dostosowaniu ramki lub maski na obrazie lub polu wypełnienia można zastosować je do kilku elementów jednocześnie z ustawionymi parametrami. Wybierz obraz lub ramkę wypełnienia z ramką lub maską, którą chcesz zastosować do pozostałych elementów. W górnej części menu Ramka zobaczysz przycisk Do wszystkich. Klikając go, możesz zastosować ramkę i maskę do wszystkich obiektów na bieżącej stronie lub do wszystkich obiektów w projekcie. Kliknięcie jednej z tych opcji spowoduje zastosowanie ramki lub maski do wszystkich obrazów i pól wypełnienia wybranej opcji.

To all button shown from right column

Funkcja ta jest również dostępna po kliknięciu prawym przyciskiem myszy obrazu lub pola wypełnienia zawierającego ramkę lub maskę, która ma zostać zastosowana. Otworzy się menu z kilkoma przyciskami, musisz wybrać opcję Przypisz właściwość do wszystkich obiektów na tej stronie lub w tym projekcie i kliknąć opcję Ramka.

Image context menu

Kliknięcie Usuń ramkę w menu prawym przyciskiem myszy lub w menu Ramka w prawej kolumnie spowoduje usunięcie zastosowanej ramki lub maski z wybranego obrazu lub wypełnienia.