Co to jest softproof i jakiego profilu ICC mam użyć?

Co to jest softproof?

Softproof reprezentuje prawidłową kolorymetryczną moc wyjściową danych na monitorze. Z pomocą softproof, można już ocenić na monitorze, jak będą wyglądać kolory produktu po wydruku. Każdy profil ICC stworzony dla softproof uwzględnia właściwości danego produktu i wyświetla je. Pomimo najnowszej technologii naświetlania, produkt końcowy nigdy nie osiągnie jasności i blasku monitora. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dostosować wyświetlacz monitora, tak aby można było ocenić, jak będzie wyglądał produkt końcowy.

Jakiego profilu kolorystycznego muszę użyć?

Plik obrazu musi mieć albo sRGB (sRGB IEC61966-2.1), Adobe RGB (1998) lub ProPhoto RGB jako wbudowany profil kolorystyczny. Dzięki softproofowi możesz wybrać profil ICC maszyny produkcyjnej, która będzie później użyta i zlecić jego symulację na ekranie, jak będzie wyglądał wynik produkcji.

Ważne jest, aby profil ICC nie był osadzony w pliku. Twoje dane są przesyłane do maszyny produkcyjnej w przestrzeni kolorów sRGB, Adobe RGB (1998) lub ProPhoto RGB i są produkowane w maszynie o odpowiednim profilu. Tylko w ten sposób można zapewnić prawidłowe odwzorowanie kolorów.

W przypadku osadzenia profilu ICC w pliku, profil kolorystyczny pliku nie może być poprawnie rozpoznany na maszynie i występują przesunięcia kolorów. Aby zapewnić prawidłowe odwzorowanie kolorów, należy przesłać nam swoje dane w sRGB, Adobe RGB (1998) lub ProPhoto RGB i w żadnym wypadku nie umieszczać profilu ICC w pliku.

Również należy zawsze wysyłać nam swoje dane w przestrzeni kolorów RGB, w żadnym wypadku nie jest możliwe, aby przesłać nam dane CMYK, te również nie są produkowane prawidłowo.

W jaki sposób działa softproof?

Potrzebne jest oprogramowanie obsługujące funkcję softproof, takie jak Adobe Photoshop lub Lightroom. Potrzebujesz również dobrze wyregulowanego a najlepiej skalibrowanego monitora. Dowiedz się więcej na temat kalibracji monitora.

Profile ICC dla softproofingu

Profile ICC dla naszych różnych produktów dla Photoshop i Lightroom można znaleźć w poniższym artykule:

Korzystanie z profilu ICC w programie Photoshop

 

W celu uzyskania dalszych informacji polecamy następujące artykuły:

Korzystanie z profilu ICC w programie Photoshop

Korzystanie z profilu ICC w programie Lightroom